Jozef Hromják vyhral súťaž HORECA varí s profesionálmi

19. október 2012

 V košickej reštaurácii Olive Tree varí najlepší kuchár na Slovensku

Renesancia slovenskej kuchyne

(Košice - 18.10.2012 Katarína Šimková) - Včera počas Horeca konferencie a Jesenného stretnutia hoteliérov vyhlásili výsledky 3. ročníka celoštátnej súťaže Horeca varí s profesionálmi. Ako jediný z východného Slovenska sa medzi výber najlepších šiestich súťažiacich dostal Jozef Hromják, šéfkuchár reštaurácie Olive Tree v hoteli DoubleTree by Hilton Košice, ktorý súťaž aj vyhral a získal titul HORECA šéfkuchár. Tento rok je to už jeho druhé víťazstvo, po Danubius Gastro Cup-e v kategórii kuchár-senior.

Kuchári - profesionáli, pracujúci v slovenských gastronomických zariadeniach súperili s receptami na tému Slovenská kuchyňa v modernom prevedení. Pri výbere námetu organizátorov  HORECA magazine a HN magazines ovplyvnil svetový trend dávať priestor národným kuchyniam. „Môj vzťah k slovenskej kuchyni je vrúcny a romantický. Cítim, že teraz prichádza jej renesancia. Pokladám za dôležité, aby mladí ľudia, ktorí videli, ako to funguje v zahraničí, vedeli aplikovať svoje skúsenosti pri práci so slovenskými surovinami,“ vyjadril sa Jozef Hromják. Na súťaži sa prezentoval s receptom na kúsok jahňacieho chrbta zaúdeného čerstvým dymom bukového dreva s kôprovou omáčkou, hráškovo špenátovým puree a bochníkom z kyslého mlieka. „Tento recept sme vyskladali postupne. Je v ňom istá evolúcia, veci sme z kroka na krok vylepšovali. Lokše starých mám sme vymenili za bochník z kyslého mlieka a nakoniec sme mäso ešte ovoňali dymom z bukového dreva,“ doplnil šéfkuchár reštaurácie Olive Tree, Trend Top reštaurácie v Košickom kraji za rok 2010 a 2011.  

V súťaži HORECA varí s profesionálmi sa hodnotila chuťová kvalita, technológia prípravy, prezentácia jedál a celkový dojem. Po tom, čo šesť kuchárov navarilo súťažný recept pre päťčlennú odbornú porotu, dvaja postúpili do finále. Tam už ich úlohou bolo poradiť si so surovinami, ktoré si vybrali z tzv. black boxu. Jozef Hromják pripravil kúsok zubáča na špenáte, lasagnette a konfitovaný cesnak. 

Práve suroviny sú pre slovenskú kuchyňu kľúčové. „Všetky bryndzové halušky chutia inak, pretože sa pri nich používa rozličná bryndza a slanina. Dobrú slovenskú kuchyňu by som charakterizoval ako tú s dobrými produktmi, čo je, samozrejme, závislé od peňaženky. V konečnom dôsledku by to, čo slovenská kuchyňa naozaj je, mali určovať hostia,“ dopĺňa Jozef Hromják. Práve tí môžu reštauráciu posunúť dopredu. Presviedča sa o tom pravidelne aj počas Školy varenia, kde sa so svojím teamom v novembri bude venovať práve slovenskej kuchyni.