fbpx

Brunch

B
bRUNCH

bRUNCH

ZAŽITE ČARO NESKORÝCH RAŇAJOK

Už ste si niekedy vo voľnom čase dali s rodinou alebo priateľmi neskoré bohaté raňajky, ktoré nahradzujú tak trochu aj obed? Jednoducho taký spoločenský raňajkoobed? Potom už asi viete, že ste si dopriali brunch (čitaj branč). Nie že by ste si ho nemohli dať aj sami doma, ale v našom prostredí sa obvykle používa ako označenie spoločenskej udalosti – s priateľmi, s rodinou, s kolegami.

Pojem „brunch“ je u nás už dlhšiu dobu populárny. Takúto formu neskorých raňajok si ľudia najviac užívajú cez víkend, kedy si zvyknú dlhšie pospať a teda neskoro raňajkovať, niekedy v už obedovom čase.

Americká špecialita, nedeľný brunch (kríženec medzi raňajkami a obedom)

Viac ako len zmes dvoch jedál, brunch sa stal synonymom pre pôžitkárstvo, pohodové víkendy a špeciálne príležitosti.

Je ťažké povedať nie brunchu. Pomalé tempo a nekonečná rozmanitosť tohto jedla, ktoré si vychutnáte väčšinou cez víkend, sú to, čo ho robí tak populárnym na celom svete. A čo viac, pretože to nie je každodenná udalosť, brunch je zábavnejší a spoločenskejší.

Čo je to brunch?

Brunch je spojenie raňajok a obeda, ktorú vytvorili Briti koncom 19. storočia a neskôr ju spopularizovali Američania. Nebolo to však len ďalšie jedlo. S pribúdajúcim víkendom mohli pracovníci továrne a úradov v piatok a sobotu večer zostať dlho hore. Na druhý deň, keď sa nevyhnutne prebudili po tradičnej hodine raňajok, hľadali výdatnejšie jedlo, ktoré nielen uspokojilo ich hlad, ale aj pokračovalo v oslavnej nálade.

Čo sa na takom Brunchi je?

Krása tejto rodinnej či spoločenskej udalosti spočíva v kvalite a množstve chutných možností. Jedlo sa sústreďuje na kompletné anglické alebo americké raňajky s mäsom, ako je klobása, slanina, šunka a údený losos, spolu so sladkým jedlom, ako sú palacinky, wafle, francúzsky toast a pečivo. Nesmie chýbať vaječné jedlá či zelenina, mäso na rôzne spôsoby, šaláty. Pre tých, ktorí hľadajú ľahší nádych, je tu čerstvé ovocie, jogurt a granola. Najdôležitejší aspekt? Že ponúka rôzne sladkosti a slanosti, ktoré spolu chutia úžasne a vystačia na dve jedlá.