fbpx

História hotela

H
Hotel

Miesto plné spomienok

Od Grandhotela Schalkház k DoubleTree by Hilton Košice

19. februára 2009 otvoril svoje brány v samom srdci Košíc novovybudovaný hotel, ktorý začal poskytovať služby pod značkou DoubleTree by Hilton Košice. Vznikol komplexnou rekonštrukciou pôvodného Hotela Slovan ako odpoveď na rýchlo sa zvyšujúce nároky a trendy v oblasti cestovného ruchu a tiež ako potreba zvýšiť štandard ubytovacích a reštauračných služieb či zvyšujúcich sa požiadaviek na kongresové priestory. 

Predurčený uspieť

V roku 1873 nechal postaviť rakúsky podnikateľ Leopold Schalkhass najluxusnejší hotel na Slovensku – Grandhotel Schalkház. Na mieste bývalej ubytovne tak vyrástla trojpodlažná budova v eklektickom štýle, ktorá mala pôvodne 76 izieb, 4 kúpeľne, veľkú reštauráciu, tanečnú sálu, kaviareň či salónik. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnilo až 900 hostí a hotel sa stal vyhľadávaným miestom meštianskej spoločnosti. Neskôr vo dvore zriadili záhradnú reštauráciu a pristavali k nemu plesovú a koncertnú sálu, v ktorej sa v roku 1896 uskutočnilo historicky prvé verejné filmové premietanie na území Uhorska.

Hotel Schalkház prešiel rukami viacerých vlastníkov až sa nakoniec, po obnovení  Československej republiky v roku 1938, dostal pod štátnu správu a došlo aj k zmene názvu na Hotel Slovan. V nových pomeroch po vojne bol hotel navštevovaný čoraz menej, luxusná reštaurácia bola prerobená na jedáleň, v baletnej sále sa začali konať stranícke a podnikové zjazdy, oslavy dňa detí či prvého mája. Zanedbaný hotel bol 1. októbra 1963 definitívne zatvorený a v nasledujúcom roku začala demolácia budovy, ktorá uvoľnila miesto výstavbe najväčšieho košického hotela Intehotel Slovan.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Zlatá éra hotela Slovan

Výstavbu zabezpečoval od roku 1965 národný podnik Pozemné stavby Prešov. Oproti pôvodným plánom mala stavba oneskorenie. Hotel v centre Košíc sa podarilo dostavať a sprevádzkovať až v decembri 1971. Jeho otvorenie bolo pre Košice významnou spoločenskou udalosťou a aj napriek vtedajšej nízkej úrovni hotelového rezortu, bolo významným krokom vpred. Jeho prestíž žiarila v starom meste mnoho rokov, preto ho dodnes väčšina Košičanov nazýva stále Slovanom. 

Snáď ani neexistuje Košičan, ktorý by čo i len na chvíľu nenazrel do Hotela Slovan. Ten bol dlhé roky centrom spoločenského života. Len málo hotelov na Slovensku sa môže pochváliť takou dlhou a významnou históriou, ktorá zohrala dôležitú úlohu pri formovaní dnešných Košíc. 

 

Poslední návštevníci opustili priestory
Hotela Slovan 
1. júla 2007.

Previous slide
Next slide

Zrodenie hotela DoubleTree by Hilton Košice

Už na jeseň v roku 2007 sa začal demolovať obklad budovy a v polovici roka 2008 stál už len panelový skelet, na ktorý sa následne umiestnil nový čierny obklad. Koncept čiastočnej rekonštrukcie v prospech komplexnej sa zmenil na základe prieskumných prác a technických posudkov, ktoré si nechal vypracovať investor Interhouse a.s. Košice a hotelová sieť Hilton Hotels Corporation.  Veľká časť rekonštrukčných prác sa dotkla podnože, ktorá bola zväčšená, hlavný vchod sa presunul z dovtedy východnej strany (Hlavná ul.) na severnú do Roosveltovej ulice.

Západne od hotela vyrástol parkovací dom s kapacitou 180 parkovacích miest. Počas rekonštrukcie bol zachovaný pôvodný počet izieb, ale výrazne sa zmenil ich pôdorys a samozrejme interiérové usporiadanie. V roku 2009 bola rekonštrukcia úspešné zavŕšená pod developerskou gesciou J&T Real Estate a nový hotel DoubleTree by Hilton Košice bol slávnostne uvedený do prevádzky 19. februára. Stal sa tak prvým hotelom na Slovensku patriacim do svetoznámej siete Hilton Worldwide a druhým
v rámci Európy.

Previous slide
Next slide